معرفي امور دامي شركت ملي كشت و صنعت و دامپروري پارس

 1. معرفی مجتمع گاوداری

گاوداری شرکت با ظرفیت 2000 رأس گاو شیری مانند سایر طرحها با اهداف مشابه در نظر گرفته شده است.
در نیمه دوم سال 85 مدیر عامل وقت و سایر مسئولین استان در راستای اهداف سیاست اقتصادی کلان دولت، ضرورت تهیه بخشی از مواد پروتئینی حیوانی را ( گاوداری 1000 رأسی ) با اهداف تولید 8600 تن شیر، 200 تن گوشت قرمز و 300 رأس تلیسه جایگزین در سال با استفاده از محصولات کشاورزی تولید داخل شرکت و آمایش طرح سال 66 ( 2000 رأس گاو شیری ) را مورد تجدید نظر و بررسی و توجیه اقتصادی قرار داده است و جهت رسیدن به ضریب تبدیل بهتر و نیازهای مفروض و پیش بینی شده گام مهمی را برداشته است و از اول سال 86 گاوداری شرکت پارس با مصوب بیش از 6 میلیارد تومان سرمایه گذاری شروع گردید حال پس از 6 سال فعالیت در وضعیت فعلی گاوداری شرکت پارس با موجودی 1850 رأس دام ( 1000 رأس گاو مولد ) در پایان سال 92 دارای تولیدات سالانه به شرح زیر بوده است.
وضعیت تولید گاودار در پایان سال 92


ردیف

نوع تولید

تعداد رأس

مقدار تن

1

شیر

 

9200

2

تلیسه آبستن

400

 

3

گوساله نر شیر خوار و پرواری

450

 

  • چشم اندازها و اهداف
   • ایجاد و تأسیس یک واحد گاوداری 2000 رأسی فری استال متناسب با استانداردهای روز که طراحی آن در اراضی شرکت در دستور کارگروه فنی قرار داده شده است. به طوریکه پس از اخذ موافقت اصولی و احداث و تصویب 170 میلیارد ريال تسهیلات مالی از صندوق توسعه بخش کشاورزی، مطالعات امکان سنجی و طراحی معماری، تهیه        نقشه های مقدماتی و گزارش مطالعات، شامل سایت پلان توسط کارشناسان داخل شرکت انجام گرفته است.
   • ساخت تصفيه خانه آب به ظرفیت 300m3 در روز جهت تأمین آب بهداشتی واحد گاوداری شیری 1000 رأسی مولد موجود.
   • ساخت کارخانه خوراک دام به ظرفیت 5 تن در ساعت.
   • تجهیز آزمایشگاه.
   • تجهیز سیستم کود روبی با استفاده از ادوات و تأسیسات مدرن و عمل آوری کود جهت استفاده از آن در بخش کشاورزی و بستر دام با رعایت مسائل زیست محیطی.
   • تجهیز جایگاهها به سیستم تهویه مناسب جهت جلوگیری از استرس گرمایی در فصل گرما و دست یابی به پتانسیلهای تولید شیر و باروری مورد انتظار.

    

    

    

 

وزارت جهاد كشاورز

جهاد كشاورزي استان اردبيل

خبرگزاري كشاورزي ايران

شبكه اطلاع رساني گندم ايران

سازمان هواشناسي كشور