ادامه لایروبی مخازن حوضچه پمپاژ 5 از اراضی تحت پوشش شرکت ملی پارس

به گزارش روابط عمومی شرکت، در ادامه عملیات لایروبی دریاچه ها و مخازن ذخیره آب به منظور بهبود عملکرد و تسهیل آبرسانی به اراضی تحت پوشش شرکت ملی پارس و همچنین احیای آبگذاری در نقاط تحویل آب به شبکه های تحت پوشش و تأمین آب پایدار اراضی پایین دست واحدهای تولیدی شرکت ، با تاکیدات مهندس اکبر محمدزاده مدیر عامل شرکت ملی پارس ، لایروبی رسوبات حاصل از سنوات قبل،در اراضی پمپاژ 5 با تلاش اکیب واحد معاونت طرح و توسعه شرکت ملی پارس پاکسازی شد.

صنعت کشاورزی یکی از بخش های مهم اقتصادی کشور می باشد که انجام تحقیقات در این بخش می تواند باعث پربارتر شدن و افزایش پتانسیلهای آن گردد. دستیابی به امنیت غذایی، کسب درآمدهای ارزی و استقلال سیاسی و اقتصادی از عمده ترین ضرورت های توجه به بخش کشاورزی است. صنعت کشاورزی بیش از 85 درصد از نیازهای غذایی کشور را تأمین می کند.

در مبحث کشاورزی، آب به عنوان یک کالای اقتصادی مهم نقش بسزایی را ایفا میکند. چنانچه استفاده از آب، با کیفیت بالا توصیه متخصصان کشاورزی می باشد.

با توجه به مفاهیم اصول توسعه پایدار و نقش آب در تعادل اکوسیستم ها و حفاظت محیط زیست در مقابل عوامل مخرب، نقش مدیریت منابع آبی به منظور استفاده بهینه از منابع و حداقل نمودن هدر رفت آب مطرح می شود. از دیدگاه شورای جهانی آب، ایجاد تعادل بین منابع آب موجود و زمین های قابل کشت و همچنین استفاده از آب در تمام بخش های صنعتی و ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا از جمله مهمترین شاخص های کمی و کیفی مدیریت پایدار منابع است.

یکی از مسائل مهم در زمینه آبیاری مزارع با دستگاه سنترپیوت که از طریق پمپ های آب تغذیه می گردد وجود رسوبات با حجم بالاست. چرا که رسوبات موجود در حوضچه های آبگیر مشکلات فراوانی را برای تاسیسات کشاورزی به بار می آورد.

آب مورد استفاده در آبیاری اراضی شرکت ملی کشت و صنعت و دامپروری پارس از کانال بزرگ آب که خاکی می باشد تأمین می گردد و همین موضوع موجب گردیده حوضچه های آبگیر در عرض چند سال نیاز به لایروبی داشته باشد.

در همین راستا به دستور مهندس اکبر محمدزاده مدیر عامل شرکت ملی پارس اجرای عملیات لایروبی پمپاژ 5 در اولویت برنامه های معاونت طرح و توسعه قرار گرفت که زیر نظر ناظران امور عمران و ساختمان، لایروبی و همچنین عملیات آبگیری حوضچه پمپاژ 5 با نظارت امور سامانه های آبیاری به سرانجام رسید

اجرای عملیات لایروبی از ورود رسوبات انباشته شده به تا‌سیسات آبیاری، پمپاژها و سنترپیوت جلوگیری می کند که موجب صرفه جویی در مقدار مصرف آب و کاهش زمان آبیاری و همچنین کاهش هزینه ها می شود و هچنین حجم ذخیره آب پمپاژ 5 با وجود رسوبات به کمتر از 15000 مترمکعب رسیده بود که بعد از اتمام عملیات لایروبی به بالای 25000 متر مکعب رسید.

روابط عمومی و امور بین المللی شرکت ملی پارس

درباره شرکت

براي توسعه و عمران دشت مغان ، سرمايه‌گذاريهاي قابل ملاحظه‌اي از منابع مالي كشور انجام شده است كه عمدتاً مصروف عمليـات احداث سد مخزني قزل قشلاق ، سد انحرافي اصلاندوز ، شبكه آبـرساني ، قطعه‌بندي ، تسطيح ، شبكة زهكشي و … شده است.

بمنظور بهره‌برداري مطلوب از سرمايه‌گذاريهاي بعمل‌ آمده و بازگشت اصولي آن از طريق افزايش توليدات زراعي و دامي و محصولات صنايع وابسته ، از 90هزار هكتار اراضي زير شبكه حدود 63 هزار هكتار بعهدة شركت كشت و صنعت و دامپروري مغان گذارده شد. بيش از 18000هكتار از اراضي فوق‌الذكر كه در جنوب شبكه اصلي قرار داشت، مي‌بايستي از طريق پمپاژ آب از كانال و توزيع آن در اراضي بالادست با استفاده ازتكنولوژي نوين كه اجباراً نياز به سرمايه‌گذاري و تأمين منابع مالي داشت به زيركشت برده مي‌شد.

لذا پس از انقلاب شكوهمند اسلامي ‌ضرورت تأسيس شركت‌ ملي‌ كشت‌ و صنعت و دامپروري پارس بعنوان راه حل مناسب و ضروري (با استفاده ازسرمايه‌هاي غير دولتي)براي بهره‌برداري از اراضي عمران نشده كشت و صنعت مغان انتخاب گرديد.

پرتال اطلاع رسانی شرکت ملی کشت و صنعت دامپروری پارس

آدرس: اردبیل، پارس آباد ، جاده پروژه منطقه عملیاتی شرکت ملی کشت و صنعت و دامپروری پارس

 

تلفن: 3-32175001 045  | فاکس: 32175022 045 | رایانامه info@parsagroinc.ir | کد پستی: 5693131961

شبکه های اجتماعی:   |   |   |

 

بازدید امروز: 42 | بازدید دیروز: 138 | بازدید کل: 18781

تمامی حقوق برای شرکت ملی کشت و صنعت دامپروری پارس محفوظ است.

Template Design:ardim Group