امور زراعی شرکت پارس در راستای تامین امنیت غذایی کشور در سال ۱۳۶۶ در منطقه شمالغرب کشور واقع در استان اردبیل، شهرستان پارس آباد تاسیس گردید. محصولات زراعی متنوع و مرغوب شهرستان پارس آباد که شامل اقلام استراتژیک همچون گندم، جو، ذرت، کلزا، یونجه، سویا و محصولات باغی، در صنعت کشاورزی کشور و حتی منطقه خاورمیانه یکتاز بوده و نقش بسزایی در تامین امنیت غذایی کشور دارد. و شرکت پارس با هدف آبادانی مناطق بالادست منطقه که تا قبل از انقلاب شکوهمند اسلامی به دلیل نبود زیرساخت های عمرانی پیشرفته در حوزه آبرسانی، زیر کشت محصولات کشاورزی نرفته بود، تاسیس و اقدام به اجرای پروژهای عمرانی از جمله احداث مراکز پمپاژ فشار قوی آب، سامانه های آبیاری هوشمند، احداث کانال و زهکش نسبت به ترویج آبادانی منطقه نقش بسزایی داشته است.

امور زراعی شرکت پارس در راستای زیر کشت بردن هجده هزار هکتار از اراضی منطقه که به دلیل واقع شدن در بالادست کانال های آبرسانی امکان کشت و زرع در آنها نبوده، اقدام به احداث پنج ایستگاه پمپاژ آب به ظرفیت هفت هزار و پانصد لیتر در ثانیه و آبیاری مزارع به وسیله دستگاه های آبیاری تحت فشار سنترپیوت نموده. امور زراعی شرکت پارس با بکارگیری ۷۳ دستگاه آبیاری تحت فشار سنترپیوت موفق به آبادانی ۲۸۰۰ هکتار از اراضی منطقه شده است.

شرکت پارس با تولید بیش از ۳۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی در سال از منابع اصلی تامین محصول استراتژیک کشور می باشد. امور زراعی شرکت پارس با داشتن انبارهای مجهز با ظرفیت نگهداری چهل هزار تن از محصولات زراعی خود می باشد.

 

تامین امنیت غذایی جامعه امروزه برای تمامی کشور های جهان بسیار با اهمیت است. شرکت های بزرگ صنایع کشاورزی امروزه با ایجاد تحولات هوشمندانه اقدام به تولید ، تکثیر و نگهداری انحصاری بذر انواع محصولات کشاورزی می کنند تا علاوه بر تامین امنیت غذایی جامعه خود نسبت به درآمد زایی و سود آوری بیشتر اقدام کنند.   شرکت ملی پارس با اتخاذ تدابیر مدیران جوان و پرسنل زحمتکش موفق به اخذ امتیاز انحصاری تکثیر و تولید بذر والدین ذرت رقم ۷۰۵، ۷۰۴ و طاها شده است. این شرکت با تامین بذر والد ذرت نقش مهمی در تولید بذر مزارع کشور دارد. و با تکمیل و بهره برداری از کارخانه پروسس بذر موفق به ثبت رکورد پروسس بذر به ظرفیت ۴۰ تن در روز رسیده است.

مجموعه عظیم پارس به منظور تامین و در اختیار گذاشتن بذر های مورد نیاز کشاورزان اقدام به احداث سردخانه اختصاصی بذور والدین با ظرفیت نگهداری ۳۰۰ تن کرده و در همین راستا با استاندارد های جهانی و بروز نمودن تخصص کارشناسان شرکت، اقدام به پایش و تبادل اطلاعات با شرکت های موفق جهانی نموده است.

در معرفی امور زراعی شرکت پارس به عنوان مثال می توان به کار مشترک بین متخصصان این شرکت با شرکت EURALIS فرانسه در راستای تولید مشترک بذر هیبرید کلزا، آفتابگردان، ذرت و سورگوم اشاره کرد و همچنین با تولید بذر گلرنگ رقم گلدشت و صفه از تامین کنندگان اصلی بذر مورد نیاز کشاورزان کشور است.

این شرکت بعنوان پایلوت کشاورزی حفاظتی در منطقه شمالغرب کشور واقع در شهرستان پارس آباد استان اردبیل اقدام به تکثیر و کاشت انواع نهال محصولات باغی نموده. و با احداث باغ های الگویی و کشت اقلام با صرفه اقتصادی بالا اقدام به کاشت نهال انجیر خشکباری و پسته در وسعت ۱۰ هکتار نموده و در ادامه فاز مطالعاتی خود اقدام به احداث باغ مقایسه ایی زیتون به وسعت ۵ هکتار به منظور بررسی روند رشد و تکثیر باغات زیتون کشور داشته که با احداث فاز جنگلداری به وسعت ۲۰۰ هکتار از اراضی خود اقدام به کشت اقتصادی درختان و حفظ محیط زیست منطقه شمالغرب کشور نموده. و با بهره برداری از باغ ۲۰۰ هکتاری زیتون خوراکی و روغنی گامی موثر در راستای تولید این محصول با ارزش اقتصادی با رویکرد صادرات به کشور های همسایه داشته است.