امور زراعی

امور زراعی شرکت پارس در راستای تامین امنیت غذایی کشور در سال 1366 در منطقه شمالغرب کشور واقع در استان اردبیل، شهرستان پارس آباد تاسیس گردید. محصولات زراعی متنوع و مرغوب شهرستان پارس آباد که شامل اقلام استراتژیک همچون گندم، جو، ذرت، کلزا، یونجه، سویا و محصولات باغی، در صنعت کشاورزی کشور و حتی منطقه خاورمیانه یکتاز بوده و نقش بسزایی در تامین امنیت غذایی کشور دارد. و شرکت پارس با هدف آبادانی مناطق بالادست منطقه که تا قبل از انقلاب شکوهمند اسلامی به دلیل نبود زیرساخت های عمرانی پیشرفته در حوزه آبرسانی، زیر کشت محصولات کشاورزی نرفته بود، تاسیس و اقدام به اجرای پروژهای عمرانی از جمله احداث مراکز پمپاژ فشار قوی آب، سامانه های آبیاری هوشمند، احداث کانال و زهکش نسبت به ترویج آبادانی منطقه نقش بسزایی داشته است.

امور زراعی شرکت پارس در راستای زیر کشت بردن هجده هزار هکتار از اراضی منطقه که به دلیل واقع شدن در بالادست کانال های آبرسانی امکان کشت و زرع در آنها نبوده، اقدام به احداث پنج ایستگاه پمپاژ آب به ظرفیت هفت هزار و پانصد لیتر در ثانیه و آبیاری مزارع به وسیله دستگاه های آبیاری تحت فشار سنترپیوت نموده. امور زراعی شرکت پارس با بکارگیری 73 دستگاه آبیاری تحت فشار سنترپیوت موفق به آبادانی 2800 هکتار از اراضی منطقه شده است.

شرکت پارس با تولید بیش از 30 هزار تن انواع محصولات کشاورزی در سال از منابع اصلی تامین محصول استراتژیک کشور می باشد. امور زراعی شرکت پارس با داشتن انبارهای مجهز با ظرفیت نگهداری چهل هزار تن از محصولات زراعی خود می باشد.

 

تامین امنیت غذایی جامعه امروزه برای تمامی کشور های جهان بسیار با اهمیت است. شرکت های بزرگ صنایع کشاورزی امروزه با ایجاد تحولات هوشمندانه اقدام به تولید ، تکثیر و نگهداری انحصاری بذر انواع محصولات کشاورزی می کنند تا علاوه بر تامین امنیت غذایی جامعه خود نسبت به درآمد زایی و سود آوری بیشتر اقدام کنند.   شرکت ملی پارس با اتخاذ تدابیر مدیران جوان و پرسنل زحمتکش موفق به اخذ امتیاز انحصاری تکثیر و تولید بذر والدین ذرت رقم 705، 704 و طاها شده است. این شرکت با تامین بذر والد ذرت نقش مهمی در تولید بذر مزارع کشور دارد. و با تکمیل و بهره برداری از کارخانه پروسس بذر موفق به ثبت رکورد پروسس بذر به ظرفیت 40 تن در روز رسیده است.

مجموعه عظیم پارس به منظور تامین و در اختیار گذاشتن بذر های مورد نیاز کشاورزان اقدام به احداث سردخانه اختصاصی بذور والدین با ظرفیت نگهداری 300 تن کرده و در همین راستا با استاندارد های جهانی و بروز نمودن تخصص کارشناسان شرکت، اقدام به پایش و تبادل اطلاعات با شرکت های موفق جهانی نموده است.

در معرفی امور زراعی شرکت پارس به عنوان مثال می توان به کار مشترک بین متخصصان این شرکت با شرکت EURALIS فرانسه در راستای تولید مشترک بذر هیبرید کلزا، آفتابگردان، ذرت و سورگوم اشاره کرد و همچنین با تولید بذر گلرنگ رقم گلدشت و صفه از تامین کنندگان اصلی بذر مورد نیاز کشاورزان کشور است.

این شرکت بعنوان پایلوت کشاورزی حفاظتی در منطقه شمالغرب کشور واقع در شهرستان پارس آباد استان اردبیل اقدام به تکثیر و کاشت انواع نهال محصولات باغی نموده. و با احداث باغ های الگویی و کشت اقلام با صرفه اقتصادی بالا اقدام به کاشت نهال انجیر خشکباری و پسته در وسعت 10 هکتار نموده و در ادامه فاز مطالعاتی خود اقدام به احداث باغ مقایسه ایی زیتون به وسعت 5 هکتار به منظور بررسی روند رشد و تکثیر باغات زیتون کشور داشته که با احداث فاز جنگلداری به وسعت 200 هکتار از اراضی خود اقدام به کشت اقتصادی درختان و حفظ محیط زیست منطقه شمالغرب کشور نموده. و با بهره برداری از باغ 200 هکتاری زیتون خوراکی و روغنی گامی موثر در راستای تولید این محصول با ارزش اقتصادی با رویکرد صادرات به کشور های همسایه داشته است.

درباره شرکت

براي توسعه و عمران دشت مغان ، سرمايه‌گذاريهاي قابل ملاحظه‌اي از منابع مالي كشور انجام شده است كه عمدتاً مصروف عمليـات احداث سد مخزني قزل قشلاق ، سد انحرافي اصلاندوز ، شبكه آبـرساني ، قطعه‌بندي ، تسطيح ، شبكة زهكشي و … شده است.

بمنظور بهره‌برداري مطلوب از سرمايه‌گذاريهاي بعمل‌ آمده و بازگشت اصولي آن از طريق افزايش توليدات زراعي و دامي و محصولات صنايع وابسته ، از 90هزار هكتار اراضي زير شبكه حدود 63 هزار هكتار بعهدة شركت كشت و صنعت و دامپروري مغان گذارده شد. بيش از 18000هكتار از اراضي فوق‌الذكر كه در جنوب شبكه اصلي قرار داشت، مي‌بايستي از طريق پمپاژ آب از كانال و توزيع آن در اراضي بالادست با استفاده ازتكنولوژي نوين كه اجباراً نياز به سرمايه‌گذاري و تأمين منابع مالي داشت به زيركشت برده مي‌شد.

لذا پس از انقلاب شكوهمند اسلامي ‌ضرورت تأسيس شركت‌ ملي‌ كشت‌ و صنعت و دامپروري پارس بعنوان راه حل مناسب و ضروري (با استفاده ازسرمايه‌هاي غير دولتي)براي بهره‌برداري از اراضي عمران نشده كشت و صنعت مغان انتخاب گرديد.

پرتال اطلاع رسانی شرکت ملی کشت و صنعت دامپروری پارس

آدرس: اردبیل، پارس آباد ، جاده پروژه منطقه عملیاتی شرکت ملی کشت و صنعت و دامپروری پارس

 

تلفن: 3-32175001 045  | فاکس: 32175022 045 | رایانامه info@parsagroinc.ir | کد پستی: 5693131961

شبکه های اجتماعی:   |   |   |

 

بازدید امروز: 39 | بازدید دیروز: 152 | بازدید کل: 8800

تمامی حقوق برای شرکت ملی کشت و صنعت دامپروری پارس محفوظ است.

Template Design:ardim Group